úvodní strana
Pondělí - 23.04.2018 Vojtěch Na úvod Nastavit jako domovskou stránku Přidat do oblíbených
Firmy Reality Práce Pozvánky/Akce Fotoreportáže Slevové kupony Inzerce

    Prohledat odkazy : v této kategorii všude v odkazech
Novinky
Poslední zaregistrovanou firmou na Info-blansko.cz: EFEKTpyro...více zde


Program kin Blanenska...více zde


Sleva až 30% na nákup nového kola byla přidána na Info-blansko.cz...více zde


Chcete mít reklamu bannerem na Info-blansko.cz, ale cena se Vám zdá vysoká? Využijte slevovou akci právě teď!...více zde


Přihlášení
Jméno :
Heslo :
Počasí
Anketa

Máte práci nebo si ji hledáte?

 31%
 23%
 24%
 22%
Podpora
Horoskopy

Horoskopy na dnešní den
Beran Býk Blíženci
Rak Lev Panna
Váhy Štír Střelec
Kozoroh Vodnář Ryby
Reklama
 

ODKAZY - Turistika, hrady a zámky    


Sloup

 

 

Sloup

Sloup  

Obec Sloup se nachází v údolí soutoku několika potoků 10 km SV od Blanska na severní hranici CHKO Moravský kras. První zmínka o obci pochází z roku 1356. Na náměstí stojí hodnotný poutní chrám Panny Marie Sedmibolestné z 18 stol. od M. A. Canevala. Protože socha Madony, zdobící chrámový oltář, byla opředena pověstmi o zázračné léčitelské moci, stal se chrám cílem tisíců poutníků a procesí.
  Kromě kostela je zajímavé zhlédnout zvlášť vyhrazenou část hřbitova, kde pod masivními litinovými kříži odpočívají zemřelí členové šlechtického rodu Salm – Reifferscheidt, zakladatelé blanenských železáren. Jméno obce je odvozeno od mohutného skalního sloupu - Hřebenáče, u vchodu do Sloupsko-šošůvských jeskyní.

Sloup  

Nyní opustíme posvátné ticho svatostánků a přeneseme se do bludiště Sloupsko-šošůvských jeskyní, rozsáhlého komplexu chodeb a dómů ve dvou patrech, spojených mohutnými podzemními propastmi.V Eliščině jeskyni s ojedinělou krápníkovou výzdobou jsou příležitostně pořádány koncerty komorní hudby. Jeskynní prostory jsou také využívány k léčení nemocí horních cest dýchacích – speleoterapii. Součástí tohoto jeskynního systému je i mohutná sluj Kůlna, jedno z našich nejproslulejších a nejlépe prozkoumaných archeologických nalezišť. Proto byly sloupské jeskyně od dávných dob hojně navštěvovány místními sběrači kostí pravěkých zvířat a později, bohužel, i „pytláky“ krápníků.Sloupsko-šošůvské jeskyně byly vyhlášeny v roce 1999 jako přírodní rezervace, jsou významným přírodním zimovištěm řady druhů netopýrů. 


  Nedaleko od obce Sloup najdeme obec Šošůvka, která se právem pyšní moderní, nově zbudovanou kaplí sv. Václava a sv. Anežky české, jejímiž autory jsou Ing. arch. Monika Sirná, tvůrcem interiéru, který je vytvořen především ze skleněných prvků, pak Valér Kováč. Obcí prochází místní cyklotrasa 5075 a 5078.
  Nejbližší okolí vám nabízí další místa, která stojí za zhlédnutí. Mezi ně  patří v první řadě Rozhledna Podvrší v obci Veselice, ze které můžete nahlížet na krasové území z ptačí perspektivy. K rozhledně míří ze Sloupu modrá turistická značka, prochází tudy také místní cyklotrasa 5116.
  Milovníky hradních zřícenin rád přivedu k Holštejnu, který se nachází v Holštejnském údolí asi 2,5 km od Sloupu. V jeho blízkosti se nachází i jeskyně Hladomorna, která sloužila ve středověku skutečně jako hladomorna hradu Holštejna.

Sloup

Na co se můžete těšit?
  Pokud vás uchvátily krasové útvary, kouzlo a tajemno místních jeskyní, nenechte si ujít ani návštěvu dalších z nich - jednak Punkevních jeskyní, jejichž romantická plavba na ponorné říčce Punkvě vám přinese nezapomenutelné zážitky, Kateřinské jeskyně, jež disponuje největším veřejnosti přístupným podzemním dómem v ČR a unikátní krápníkovou výzdobou.
  Jestliže se vypravíte na druhou stranu po naší stezce, dorazíte do Ostrova u Macochy, ve kterém na vás čeká jeskyně Balcarka, stejně jako kamenný větrný mlýn holandského typu z 2.pol. 19.století.

 O nás   |   FAQ   |   Všeobecné a obchodní podmínky   |   Přání a návrhy   |   Partneři                 

 © 2007 Info Blansko. Všechna práva vyhrazena.
REKLAMA A INZERCE      KONTAKT    
MYCON | Řízení rizik | Levné letenky | Riadenie rizík | Řízení rizik |